- Home
- »
- Our Product Range
- »
- High Bay Light
High Bay Light
Pioneers in the industry, we offer 150w cool white led highbay light - tip-329-150-57-60d-hl2-ns-lm-nsg and ufo led high bay light from India.
150W Cool White LED Highbay Light - TIP-329-150-57-60D-HL2-NS-LM-NSG
Product Price: Rs 3,800 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Power | 150W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Crompton |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
| Model Type | UFO |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 2 Years |
| Power | 150W |
| Lighting Color | Cool White |
| Colour Rendering Index | 70 |
| Luminaire Light Beam Spread | 60D |
| Beam Angle | 60 |
| Power Factor (PF) | 0.95 |
| Total Harmonic Distortion (THD) | Less Than 10% |
| Input Voltage Range | 120V - 270V AC |
| High Voltage Protection | Withstands 440V for 8 hours with auto-recovery feature |
| Surge Protection | 5KV inbuilt SPD |
| LED Life Span | 50,000 Hours (L70) |
| Color Temperature (CCT) | 5700K |
| Material | Pressure die-cast aluminum alloy housing for better heat dissipation |
| Mounting Type | Heavy-duty eyebolt for secure installation |
| Operating Temperature | -10 DegreeC to 45 DegreeC |
| Ingress Protection | IP66-rated (Dustproof & Waterproof) |
| Certifications | BIS Certified |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | 150W कूल व्हाइट LED हाईबे लाइट - TIP-329-150-57-60D-HL2-NS-LM-NSG |
Electrical Specifications:
- Wattage: 150W
- Power Factor (PF): >0.95
- Total Harmonic Distortion (THD): <10%
- Input Voltage Range: 120V – 270V AC
- High Voltage Protection: Withstands 440V for 8 hours with auto-recovery feature
- Surge Protection: 5KV inbuilt SPD
- Electrical Safety Compliance: BIS-approved IP66 potted driver (As per IS 15885)
- Luminous Efficacy: 120 LM/W, 130 LM/W, 150 LM/W
- LED Life Span: 50,000 Hours (L70)
- Beam Angle: 60° (High-quality polycarbonate lens for uniform light distribution)
- Color Temperature (CCT): 5700K / 3000K
- Color Rendering Index (CRI): >70
- Material: Pressure die-cast aluminum alloy housing for better heat dissipation
- Impact Resistance: 5.0 Joules impact protection (Equivalent to a 1.7kg mass dropped from 300mm)
- Mounting Type: Heavy-duty eyebolt for secure installation
- Safety Features: Additional safety chain for extra precaution
- Lens Type: UV-stabilized, non-yellowing polycarbonate IP lens
- Surface Finish: Superior finish for long-lasting durability
- Operating Temperature: -10°C to 45°C
- Ingress Protection: IP66-rated (Dustproof & Waterproof)
- Application Areas: Warehouses, Factories, Industrial Facilities, Large Retail Spaces, and more
- BIS Certified
- Electrical Safety Standard: IS 15885
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: IN STOCK
- Packaging Details: 04
Yes! I am InterestedRequest A Callback
UFO Led High Bay Light
Product Price: Rs 3,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Warehouse |
| Model Name/Number | High Bay |
| Beam Angle | 120 |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230 Volt |
| Warranty | 2 Years |
| Features | High Brightness. |
| Luminous Flux | 150 Luminous / Watt |
| Housing | Metal |
| Install Style | Hanging |
| Working Temp | 105 Degree |
| Light Life | 50000 Hours |
| Surge Protection | 10 KV |
| Operating Frequency | 50 HZ |
| Operating Voltage | 230 Volt |
| Color Temperature | 6500 K |
| Frequency | 50 HZ |
| Total Harmonic Distortion | <10 % |
| Power Factor | 0.99 |
| Efficacy | > 90 % |
| Reliability & Safety | Yes |
| Operating Temperature | 230 Volt |
| Cutoff | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Thermal Protection | Yes |
| Protection | Higher Voltage, lower Voltage Protection |
| Phase | Single Phase |
| Available Watts | 400 Watt |
| Led Model | 1W 2830,150 Luminas / Watt |
| Power | 400 Watt |
| I P Rating | IP 65 |
2. 2 Year Warrenty.
3. Osram LED with 150 Lumance / Watt.
4. High Brightness.
5. Immediate delivey.
6. Quick responce.
7. Made in India.
Yes! I am InterestedRequest A Callback