- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Crompton Panel Light
Crompton Panel Light
We are a leading OEM Manufacturer of 36 watt crompton panel light, led panel light crompton and crompton panel light from Nagpur, India.
36 Watt Crompton Panel Light
Product Price: Rs 1,100 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 25W |
| Shape | Square |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Rendering Index (CRI) | >80 |
| Power Factor | >0.98 |
| Usage/Application | Indoor |
| Brand | Crompton |
| Operating Temperature | 85 Degree Celsius |
| IP Rating | IP20 |
| Lamp Power | 50 watt |
Features:
Lower consumption and Energy saving
Wide operating voltage
Eco-Friendly
No-UV radiation
Applications:
Offices
Shop
Conference Room
Hospitals
Outlets
Product Description.Model No.2 X 2 36 Watt Light.
Additional Information:
- Item Code: LCTLRNE
- Production Capacity: 5000 PER MONTH
- Delivery Time: 2-3 DAYS AFTER 100 % PAYMENT.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
LED Panel Light Crompton
Product Price: Rs 480 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 18W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Crompton |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Metal Body |
| Usage/Application | Indoor |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Crompton Panel Light
Product Price: Rs 390 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 12W |
| Shape | Round |
| Light Color | Cool Daylight |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Surface Mounted |
| Warranty | 2 Years |
| Usage/Application | Mall/Home/Shop/Office |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback