- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Bajaj LED Street Light
Bajaj LED Street Light
70W Bajaj LED Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Usage/Application | Street/Outdoor |
| Input Voltage | 240V |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 70W |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
220W Bajaj LED Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Usage/Application | Street/Outdoor |
| Input Voltage | 240 V |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Pure White |
| Warranty | 2 Years |
| Shipment Mode | Transport |
| I Deal In | New Only |
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 220 W |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
120W Bajaj LED Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Wattage | 120W |
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Usage/Application | Street/Outdoor |
| Input Voltage | 240V |
| IP Rating | IP66 |
| Warranty | 2 Years |
| Shipment Mode | Transport |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 120W |
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Input Voltage | 150 to 300V AC |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | 5700K +-300K |
| Frequency | 50 Hz |
| Lumens | 50,000 hrs. |
| Luminous Flux | 21,600 lm +-10% |
| Weight | 6.15 kg Approx. |
| Operating Temperature | -10 DegreeC to 45 DegreeC |
| Operating Voltage | 240V |
| Surge Protection | 4 kV |
| Warranty | 2 Years |
| Color Temperature | 5700K +-300K |
| CRI | >70 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Rated Wattage | 180W |
| Country of Origin | Made in India |
Bajaj LED Street Lights - Illuminate Your Path with Brilliance
Enhance the safety and visibility of your outdoor spaces with our Bajaj LED Street Lights. Crafted with precision and durability, these lights ensure optimal performance for street illumination.
Key Features:
Robust Construction: Epoxy powder-coated pressure die-cast aluminum housing with weatherproof gasket for LEDs and control gear compartments.Clear Visibility: Heat-resistant toughened clear glass fixed with stainless steel screws for maximum clarity.Premium Components: Powered by OSRAM LEDs and equipped with Bajaj lenses for superior quality lighting.Smart Design: Specially designed driver with built-in surge voltage, open/short circuit protections, and external surge protection for added safety.Easy Installation: Side entry mounting suitable for 50 to 55mm OD pipe bracket, with top maintenance access for convenient driver accessibility.
Additional Information:
- Production Capacity: 5000
- Delivery Time: Immediate
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
250W Bajaj LED Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Usage/Application | Street/Outdoor |
| Input Voltage | 240 V |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Pure White |
| Warranty | 2 Years |
| Shipment Mode | Transport |
| I Deal In | New Only |
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
100W Bajaj LED Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Wattage | 100W |
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Usage/Application | Street/Outdoor |
| Input Voltage | 240V |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
70W Bajaj LED Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Wattage | 90W |
| Input Voltage | 240V |
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 60W |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
Bajaj Led Street Light 90 Watt
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Wattage | 90W |
| Lighting Type | LED |
| Material | Aluminium |
| Certification | ISI |
| Input Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: SAME DAY
- Packaging Details: 20
Bajaj Led Street Light 70 Watt
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Wattage | 90W |
| Input Voltage | 240V |
| Lighting Type | LED |
| Material | Aluminium |
| Certification | ISI |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 200
- Delivery Time: 1 DAY
- Packaging Details: 20 PC
150W Bajaj LED Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Wattage | 120W |
| Input Voltage | 240 V |
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Warranty | 2 Years |
| Shipment Mode | Transport |
| Usage/Application | Street/Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 150W |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
50W Bajaj LED Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Wattage | 50W |
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Usage/Application | Street/Outdoor |
| Input Voltage | 240V |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days