- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- All In One Solar Street Light
All In One Solar Street Light
Our range of products include all in one solar street light 160w, all in one solar street light 30w, all in one solar street light 80w, all in one solar street light 40w, all in one solar street light 60w and v-tac 120w solar street light.
All In One Solar Street Light 160W
Product Price: Rs 3,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Power Rating | 100 Watt |
| Certification | ISI |
| Weight | 5 KG |
| Light Color | 6000K Cool Day Light |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
All In One Solar Street Light 30W
Product Price: Rs 1,450 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Power Rating | 30 Watt |
| Certification | ISI |
| Weight | 2.500 KG |
| Light Color | WHITE |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
All In One Solar Street Light 80W
Product Price: Rs 2,300 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Motion Sensor | Human Body Sensing |
| IP Rating | IP66 |
| Life Span | 50000H |
| Shipment Mode | Bus/Train/Currier |
| Usage/Application | Street/Outdoor |
| Power Rating | 80 Watt |
| Wattage | 100W |
Available in 30W/60W/80W/100W/120W/150W/200W/250W
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: Immediate
- Packaging Details: 10 PC
Yes! I am InterestedRequest A Callback
All In One Solar Street Light 40W
Product Price: Rs 1,700 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Power Rating | 30 Watt |
| Wattage | 40W |
| Space Between Lights | 10 Meter |
| Robust Solar Panel | Need To Clean In Every 3 Months |
| Solar Charging Time | 3-4 Hours |
| Motion Sensor | Yes |
| Service Location | All Over India |
2) solar panel: 6V,9w poly
3) battery: 3.2v 8000mAh lithium
4) controller: PWM
5) CCT.: 6000K
6) warranty: 1 years
7) 6-12 hours backup (Depends upon season)
8) Motion Sensor: When no one on the road work @ 20% light.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
All In One Solar Street Light 60W
Product Price: Rs 1,900 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Power Rating | 50 Watt |
| Material | Metal |
| Wattage | 60W |
| Lighting Type | LED |
| Solar Charging Time | 3-4 Hours |
| Motion Sensor | Yes |
| Service Location | All Ove India |
| IP Rating | IP66 |
Available in 30W/60W/80W/100W/120W/150W/200W/250W
Yes! I am InterestedRequest A Callback
V-Tac 120w Solar Street Light
Product Price: Rs 2,200 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Power Rating | 80 Watt |
| Certification | ISI |
| Weight | 3.500 KG |
| Light Color | WHITE |
| Country of Origin | Made in India |
2) solar panel: 6V,9w poly
3) battery: 3.2v 8000mAh lithium
4) controller: PWM
5) CCT.: 6000K
6) warranty: 2 years
7) 6-12 hours backup (Depends upon season)
8) Motion Sensor: When no one on the road work @ 20% light.
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 DAY
- Packaging Details: 10 PC
Yes! I am InterestedRequest A Callback
All In One Solar Street Light 120W
Product Price: Rs 2,800 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Power Rating | 100 Watt |
| Country of Origin | Made in India |
2) solar panel: 6V,9w poly
3) battery: 3.2v 8000mAh lithium
4) controller: PWM
5) CCT.: 6000K
6) warranty: 2 years
7) 6-12 hours backup (Depends upon season)
8) Motion Sensor: When no one on the road work @ 20% light.
Additional Information:
- Production Capacity: 200
- Delivery Time: 1 DAY
- Packaging Details: 05
Yes! I am InterestedRequest A Callback
All In One Solar Street Light 90W
Product Price: Rs 2,700 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Power Rating | 100 Watt |
| Certification | ISI |
| Weight | 4 KG |
| Light Color | WHITE |
| Country of Origin | Made in India |
2) solar panel: 6V,9w poly
3) battery: 3.2v 8000mAh lithium
4) controller: PWM
5) CCT.: 6000K
6) warranty: 2 years
7) 6-12 hours backup (Depends upon season)
8) Motion Sensor: When no one on the road work @ 20% light.
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: SAME DAY
- Packaging Details: 10
Yes! I am InterestedRequest A Callback
All In One Solar Street Light 50W
Product Price: Rs 1,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Wattage | 40 W |
| Power Rating | 50 Watt |
| Light Output | 1800 lm |
| Solar Panel Power | 30 W |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Working Time | 12 h |
| Weight | 2 KG |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Light Color | BLACK &GRY |
| Primary Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
2) solar panel: 6V,9w poly
3) battery: 3.2v 8000mAh lithium
4) controller: PWM
5) CCT.: 6000K
6) warranty: 1 years
7) 6-12 hours backup (Depends upon season)
8) Motion Sensor: When no one on the road work @ 20% light.
Additional Information:
- Production Capacity: 5000
- Delivery Time: 1 DAY
Yes! I am InterestedRequest A Callback
All In One Solar Street Light
Product Price: Rs 2,200 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Power Rating | 30 Watt |
| Wattage | 30W |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Metal |
| Warranty | 2 Years |
| Acceptable Payment Mode | Online |
| Usage/Application | Street |
| Dispatch Time | Immidiate |
| Return Applicable | 1-3 Days |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
V-Tac 120w Solar Street Light
Product Price: Rs 2,700 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Power Rating | 100 Watt |
2) solar panel: 6V,9w poly
3) battery: 3.2v 8000mAh lithium
4) controller: PWM
5) CCT.: 6000K
6) warranty: 2 years
7) 6-12 hours backup (Depends upon season)
8) Motion Sensor: When no one on the road work @ 20% light.
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 DAY
- Packaging Details: 10 PC
Yes! I am InterestedRequest A Callback