- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Bollard Light
Bollard Light
We are a leading OEM Manufacturer of solar bollard garden light, led bollard light, led garden bollard light and crompton garden bollard light from Nagpur, India.
Solar Bollard Garden Light
Product Price: Rs 2,800 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Power Rating | 10 Watt |
| Light Color | Warm White |
| Type | Solar Bollard Garden Light |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
Bollard lights are a type of lighting fixture that is commonly used to illuminate pathways and landscapes for pedestrian use and safety.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
LED Bollard Light
Product Price: Rs 1,550 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Details:
| Power | Plug-In |
| Height | 2 feet |
| Material | Aluminum |
| Lighting Color | Warm White |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Usage/Application | Garden/Outdoor |
| Light Color | Warm White |
| Brand | Crompton |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Led Garden Bollard Light
Product Price: Rs 1,250 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Height | 2 feet |
| Material | Aluminum |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminium |
| Base Type | E40 |
| Mounting Type | Table Top |
| Lighting Type | CFL |
| Usage/Application | Garden |
Product Description
• Luminaire body made of extruded aluminium alloy (grade 6063) with die cast aluminium components and non corrosive SS fasteners.
• For optimum coordination with lighting situation, these luminaries can be supplied in three different heights.
• Reflector system made of spun aluminium(powder coated white)
• Non yellowing UV stabilized polycarbonate clear / translucent diffuser.
• Silicone gasket
• Mounting plate Die cast aluminium double powder coat with an anchorage unit and stainless steel fixing screws.
• Cable entries for through-wiring of mains supply cable.
• Integral constant current power supply
• CRI (Ra) : >80 (90 CRI - On Request)
• Prewired with LED driver and suitable for operating on 240V, 50Hz single phase ac supply.
• Available CCT : 3000K, 4000K, 5700K
Product Benefits
• High luminous efficiency at reduced wattage.
• Elegant, Robust design
• Dark sky compliant protects pedestrians from glare by preventing spill light above the horizontal plane.
• Sustainable LED technology offers durability and optimal light output with low power consumption.
Area of Application
Suitable for Residential & Public areas for Illuminating Driveways, Pathways, Flowerbeds, Entrances, Squares, Gardens and as well as landscape architecture.
Available Finish
Pure polyester powder coated
• Graphite grey
• Anthracite grey (RAL : 7016)
Additional Information:
- Production Capacity: 500 Per Week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Crompton Garden Bollard Light
Product Price: Rs 4,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Body Material | Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Height | 900 mm (3 ft) |
| Wattage | 12W |
| Light Source Type | LED |
| Color Temperature | Cool White |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Usage/Application | Garden |
| Brand | Crompton |
| Lighting Color | Cold White, Warm White, Natural White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50Hz |
| Warranty | 2 Years |
| I Deal In | New Only |
Additional Information:
- Delivery Time: Immediate
Yes! I am InterestedRequest A Callback