- Home
- »
- Our Product Range
- »
- Havells Street Light
Havells Street Light
250W Havells LED Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Suitable For | Outdoor/Street |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
Havells Street Lights
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Suitable For | Outdoor /Street |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
150W Havells Led Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Suitable For | Outdoor Street |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
Havells Led Street Light 120 Watt
Minimum Order Quantity: 15 Piece
Product Brochure
| Series | Endura |
| Material | Aluminium |
| Wattage | 90 W |
| System Efficacy | 120 lm/W |
| CCT | 5700 K |
| Input Voltage | 220–240 V AC |
| Protection Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Surge Protection | 6 kV |
| Country of Origin | Made in India |
New generation energy saving and environmental friendly long life LED street light made up of pressure die cast aluminium housing with high efficiency LED as lighting source and Lens embedded PC cover having Bottom protection and impact resistance of IK08.Opening separate driver compartment with IP66
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 2
- Packaging Details: 10
60W Havells Led Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Bulb Technology | Outdoor |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
Havells 70W Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Suitable For | Street/Outdoor |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
45w Havells Led Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Suitable For | Outdoor |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
120w Havells Led Street Lights
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Suitable For | Outdoor/Street |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Lamp Life (Hours) | 50000 hours |
| Suitable For | City road lighting Shopping centers perimeter lighting City lighting renovation Urban landscaping |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White / Warm white |
| Pole Height | 3-6m |
| Operating Temperature | -10 DegreeC to + 50 DegreeC |
| Operating Voltage | 100 V - 300 V |
| Surge Protection | Yes |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | Made in India |
Features & Benefits
• Delivers excellent illumination
• Long life & photobiologically safe LED’s
• High performance potted electronic driver ensures zero maintenance
• No harmful UV & IR radiations
• Environment friendly as it does not contain Mercury
• Instant light with low running temperatures
• Operating temperature: -10 °C to + 50 °C
• Operating voltage range: 100 V - 300 V
• Average life L70B50: 50000 hours
Housing & Finish
Pressure die-cast aluminium alloy for housing (heat sink) for effective thermal management, sturdiness, excellent corrosion resistant, separate optical and control gear compartment & bottom opening for easy maintenance.
Light Source
High efficiency long life LED module with SMD LED package mounted on MCPCB. Lumen efficacy of LED >140 lm/W.
Optics
Tempered protective toughened glass, thermal shock and impact resistant fixed to the housing with SS screws. Asymmetrical batwing light distribution. (For detailed photometric data,please refer LM79 report & IES file).
Electronic Driver
Powered by built-in potted LED driver (SMPS based constant current supply) with lower THD, Output Open / Short Circuit protection, Phase to Phase protection Over Voltage protection, Surge Voltage protection upto 10 kV & other safety test as per IS 15885 Part-2/Sec 13.
Mounting
Suitable for side entry, pole mounting with bracket arm OD 57mm. Recommended mounting height with suitable inground reinforcement is 3-6 m
Applications
City road lighting Shopping centers perimeter lighting City lighting renovation Urban landscaping
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
30W Havells Led Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Suitable For | Street Light |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
220W Havells LED Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Suitable For | Outdoor Street |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
100W Havells Led Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Suitable For | Outdoor/Street |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
200W Havells LED Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Suitable For | Outdoor/Street |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
70W Havells Led Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Suitable For | Outdoor/Street |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
90W Havells Led Street Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Suitable For | Outdoor/Street |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days