- Home
- »
- Our Product Range
- »
- Flood Lights
Flood Lights
SN LED Flood Lights 150W
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Wattage | 150W |
| Brand | SN MAKE |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP65 |
| Light Color | Cool White |
| Driver Type | Isolated Driver |
| Body Type | Back Choke |
| Beam Angle | 120° |
Additional Information:
- Production Capacity: 5000
- Delivery Time: IN STOCK
- Packaging Details: 04
Crompton Gleam Neo 30W LED Flood Light IP65 Waterproof Outdoor Lamp Cool Daylight
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Wattage | 30 W |
| Light Source | LED |
| Series | Star |
| Color Temperature | 5700 K |
| Input Voltage | 220–240 V |
| IP Rating | IP66 |
| Housing Material | Aluminium |
| Beam Angle | 120° |
| Surge Protection | 4 kV |
| Wattage | 30W |
| Light Source | LED |
| Series | Gleam Neo |
| IP Rating | IP65 |
| Model Name/Number | LDFLX30CDL |
| Body Material | Aluminum pressure die-casting (Black, RAL 9005) |
| Lighting Type | LED |
| Housing Material | Aluminium Alloy |
| Beam Angle | 120D |
| Country of Origin | Made in India |
| Color Temperature | 6500K (Cool Daylight) |
| Surge Protection | 4kV |
| Operating Voltage | 140-270V |
| Frequency | 50Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Voltage Range | 220-240V AC |
| Lumen Output | 3000 lumens |
| Color Rendering Index (CRI) | >70 |
| Glass Type | Toughened glass |
| Internal Wiring | PVC-coated multi-strand wire |
| Cable | 3-core PVC-coated multi-strand cable (1 sqmm) |
| Mounting System | Cradle provided for mounting |
| Protection Rating | IP65 (Dust and waterproof) |
| Approximate Weight | 0.840 kg |
30W Gleam Led Flood Light - CDL: Buy 30W Gleam Led Flood Light - CDL - LDFL30CDL online at best price from Crompton. Check out the latest Outdoor Lights collections & find the ideal 30W Gleam Led Flood Light - CDL for your needs. Order now to avail best deals.
Crompton Gleam 30 Watt Outdoor Waterproof LED Flood Light | Wide Angle Beam| (Cool Day Light 6500K) - Pack of 4
- Model: LDFLX30CDL
- Wattage: 30W
- Voltage Range: 220-240V AC
- Operating Voltage: 140-270V
- Frequency: 50Hz
- Lumen Output: 3000 lumens
- Color Temperature: 6500K (Cool Daylight)
- Color Rendering Index (CRI): >70
- Power Factor: >0.9
- Surge Protection: 4kV
- High Voltage Sustain: 440V AC for 2 hours
- Housing Material: Aluminum pressure die-casting (Black, RAL 9005)
- Frame Material: Aluminum pressure die-casting
- Glass Type: Toughened glass
- Internal Wiring: PVC-coated multi-strand wire
- Cable: 3-core PVC-coated multi-strand cable (1 sqmm)
- Mounting System: Cradle provided for mounting
- Protection Rating: IP65 (Dust and waterproof)
- Approximate Weight: 0.840 kg
- Current Consumption: 0.152A @ 240V
- Total Harmonic Distortion (THD): <20%
Additional Information:
- Production Capacity: Ready Stock
- Delivery Time: Ready Stock
Additional Information:
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: IN STOCK
- Packaging Details: 10
Orient 150 Watt LED Flood Light
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Wattage | 150 W |
| Light Source | LED |
| Series | StreetLite |
| Color Temperature | 5700 K |
| Input Voltage | 220–240 V |
| IP Rating | IP66 |
| Housing Material | Aluminium Alloy |
| Beam Angle | 120° |
| Surge Protection | 6 kV |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | FLP-150Q |
| Power | 150 Watt |
| Body Material | Metal |
Orient 150 Watt Flood Light.We are engaged in offering a wide range of quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: IN STOCK
- Packaging Details: 06
Minimum Order Quantity: 15 Piece
| Wattage | 200 W |
| Light Source | LED |
| Series | Eco |
| Color Temperature | 5700 K |
| Input Voltage | 220–240 V |
| IP Rating | IP66 |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Beam Angle | 120° |
| Surge Protection | 6 kV |
| Wattage | 200W |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | FLP-200W |
| Body Material | Metal |
| Input Voltage | 240 |
| Warranty | 5 Year |
| Features | For Highmast and Other Lighting work |
| Protection | IP66 |
| Power | 200 Watt |
| Country of Origin | Made in India |
Orient Lens Model 200w Flood Light.We are engaged in offering a wide range of quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 1500
- Delivery Time: IN STOCK
- Packaging Details: 06