- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Bajaj Lighting Poles
Bajaj Lighting Poles
Our range of products include bajaj octagonal pole 6 meter, bajaj poles 16 meter high mast, bajaj high mast pole 20 meter and bajaj octagonal pole 7 meter.
Bajaj Octagonal Pole 6 Meter
Product Price: Rs 6,800 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Height | 6 m |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Pole Type | single arm / double arm / triple arm/ four arm |
| Usage/Application | Street/Colony/Layout/Roadside/Factory/MIDC |
| Shape | Octagonal |
| Weight | 65 Kg |
| Dimensions | 70 -130-3mm 200x200x12 mm |
| Bottom Size | 70 -130-3mm 200x200x12 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Power | 220 volt for lighting |
| Warranty | 25 years |
| Wind speed | 47 mili second |
| foundaction bolt | M20x600 mm En-8 Grade T-600 |
| Gi Coating | 70 micron |
| size | 70 mm top 130 mm bottom 3 mm thickness base plate 200x200x12 mm |
Additional Information:
- Production Capacity: Stockist
- Delivery Time: 3 Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Bajaj Poles 16 Meter High Mast
Product Price: Rs 1,20,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 05 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Height | 15 M |
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: SAME DAY
- Packaging Details: 01
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Bajaj High Mast Pole 20 METER
Product Price: Rs 1,30,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 05 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Height | 20 M |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: SAME DAY
- Packaging Details: 01
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Bajaj Octagonal Pole 7 Meter
Product Price: Rs 8,300 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Height | 7 M |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 DAY
- Packaging Details: 1
Yes! I am InterestedRequest A Callback